Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike i Svjetska Banka u Hrvatskoj započeli su suradnju na projektu tehničke pomoći Prijelaz s institucionalne skrbi na skrb i podršku u zajednici za djecu, mlade i osobe s invaliditetom u Hrvatskoj.
U Hrvatskoj još uvijek 6,586 odraslih osoba s invaliditetom, djece i mladih obuhvaćeno institucijskim oblikom skrbi, te im je potrebno pružiti priliku za uključivanje u zajednicu uz podršku. Ideja deinstitucionalizacije i prevencije institucionalizacije je transformirati postojeće ustanove osiguravanjem različitih oblika izvaninstitucijskih usluga potrebnih korisnicima s ciljem većeg stupnja uključenosti u život zajednice.
Institucijsku skrb karakteriziraju depersonalizacija, rigidnost rutine, tretman skupine i socijalna distanciranost. Sve to govori u prilog procesu deinstitucionalizacije kao boljoj alternativi institucijskom okruženju za većinu spomenutih ranjivih skupina, posebice za djecu.
Provedbom projekta pružit će se potpora domovima u deinstitucionalizaciji osoba s invaliditetom, djece i mladih kroz osiguravanje tehničke podrške u izradi individualnih planova transformacije domova socijalne skrbi i to za ukupno 38 domova kojima je osnivač Republika Hrvatska. Također projektom je planirana uspostava informatičkog sustava praćenja procesa deinstitucionalizacije. Projekt će se provoditi tijekom dvije godine, a sufinanciran je sredstvima Europske unije, iz Europskog socijalnog fonda + (ESF+).
Na konferenciji su predstavljeni primjeri dobre prakse deinstitucionalizacije u Hrvatskoj, a čula su se i iskustva osoba koje su iselile iz ustanova i danas žive samostalno, uključeni u zajednicu.
5/5
Podijeli na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram